Boje zidova

Kada se radi o enterijerima boje zidova su veoma važan, sastavni, deo svakog prostora. Najbolji i najjednostavniji način da oživite prostor je upravo bojama: krečenjem zidova i plafona, odabirom raznobojnog ili monohromnog nameštaja, stolarije, tepiha, sve do oplemenjivanja prostora detaljima. Na prvi pogled može da izgleda da je jednostavno izabrati boju za dnevnu sobu, kupatilo ili kuhinju jer biramo boje koje volimo i koje bismo voleli da imamo. Ali nekada krajnji rezultat ne izgleda zadovoljavajuće. Stoga, dizajneri enterijera pažnju posvećuju svakom prostoru i vrlo dobro su upoznati sa tim gde koja boja treba da se nalazi i koje boje možete kombinovati. Ovom prilikom vam nudimo vodič kroz odabir boja za enterijer u skladu sa delom stana koji želite da okrečite, ukrasite i osvežite.  

Hodnik je jako važan deo svakog stana/kuće budući da ostavlja prvi i vrlo jak utisak onome ko ulazi, te često ume da ‘oboji’ percepciju posmatrača kada je ceo stan u pitanju. Paleta boja mora da bude smirujuća, ona koja ukazuje na dobrodošlicu a istovremeno je moderna. Izaberite neutralne tonove, poput žute, zelene, bledo roze ili plave boje, i nećete pogrešiti. Ostaviće utisak šireg prostora, posebno ako koristite tamniju boju stolarije nasuprot svetlim bojama zidova. Slobodno na zidove okačite slike, printove ili razglednice. Možete postaviti biljku na stočić predsoblja.

Kupatilo nudi niz opcija, smelih, koje će vas odvući od standarizovanih i ustaljenih shema. Unošenjem svetlih nijansi u kupatilo ćete zaista podići nivo celog stana, postavljajući ovaj funkcionalni prostor u istu liniju sa ostalim dekorom stana. Ako ste više za neki šik i moderan stil enterijera možete izabrati prigušenu sivu boju koja će upotpuniti vašu inače neutralnu sobu. Ukoliko imate tradicionlano kupatilo ne ustručavajte se u dodavanju jarkih boja u detaljima (peškiri, toalet ili pak kada) ili zidovima i plafonu. Inkorporirajte boju u drugačiji i osvežavajući manir. Ukoliko niste dovoljno smeli ili jednostavno ne želite jarke boje u kupatilu možete uneti delove nameštaja (stolice) ili manje predmete poput zavese za tuš kabinu ili kadu, tepih i sl. Boje koje privlače pažnju, poput srebrne, zlatne ili bakarne mogu se lepo upariti sa aksesoarima u prostoru. Ponekad samo ram ogledala ili slike u jarkoj boji mogu učiniti prostoriju upečatljivom a pre svega interesantnom i modernom.

Kuhinja, kao i kupatilo, omogućava upotrebu različitih boja. Boja može promeniti način posmatranja (percepciju) čitavog prostora i učiniti da vizuelno izgleda veće i prostranije, uz jasan pečat vašeg stila. Današnja paleta je raznovrsnija sa istaknutim tonovima plave, sive i indigo boje. Među ovim bojama postoje različite nijanse koje možete sami birati i korigovati u odnosu na, pre svega, stil kuhinje koji uključuje pod, viseće elemente, radnu površinu i tehniku. Često se kombinuju na primer žuta i siva boja ili plava i zelena. U odabiru vodite se ili komplementarnim bojama koje se nalaze jedna do druge na točku boja (žuta i ljubičasta, plava i narandžasta, crvena i zelena) ili suprotnim tonovima koje najpre smiruju i utišavaju ton čitave prostorije.

Varijante boje zidova u kuhinji

Dnevna soba predstavlja najvažniju sobu vašeg stana/kuće budući da u njemu provodite najviše vremena i u njoj primate goste. Ona ističe stil čitave kuće, i vaš lični stil, te u njenom uređenju boja igra izuzetno važnu ulogu. Boja dnevne sobe usaglašava se sa prostorom odnosno veličinom sobe i nameštajem koje imate (odnosno koje želite da kupite). Jake boje zidova će stvoriti pozitivan osećaj dok nežne daju osećaj smirenosti. Hladne boje čine prostor svetlim i osvetljenim, dok tople daju osećaj dobrodošlice i topline. U većini enterijera zidovi su monohramni, odnosno postoji samo jedna boja. Stoga često preporučujemo da se ovakav obrazac razbije time što će se makar jedan od zidova ili plafon obojiti u drugačiju boju. Možete jedan deo stana, na primer dimnjak, obojiti u crnu boju i tako napravite upečatljivu centralnu tačku enterijera. U poslednje vreme tapete različitih dezena i boja su postale veome popularne. Ukoliko ne želite da krečite zidove, odnosno da menjate njihovu boju, možete promeniti boju jastuka na trosedu, zavesa, tepiha, prekrivača. Samo se potrudite da se boje zidova uklapaju u postojeći enterijer. 

Boje zidova dnevnog boravka

Trpezarija čini deo stana u kojem, u današnje vreme, najmanje vremena provodimo. Ako volite formalne večere izađite iz sopstvene ljušture i prihvatite nešto ekstravagantniji i smeliji izraz u dekoraciji. Uvek uzmite u obzir veličinu prostorije i koliku količinu svetlosti ona dobija (kako od prirodnog osvetljenja tj. broja prozora tako i veštačkog). Boja može doprineti dinamici iskustva obedovanja. Slobodno se izrazite bojom na zidovima i vratima, podu, tepisima, okačite slike ili printove. Dizajneri danas često praktikuju da plafon okreče u tamnije tonove (crnu, indigo plavu) budući da one daju osećaj udobnosti i ušuškanosti. Uzmite u obzir i godišnja doba te kada dođe proleće unesite cveće u prostor i osvežite ga čime će cela prostorija odisati nešto drugačijim tonovima.

Prikaz boje zidova u trpezariji

Dečija soba je vrlo važna budući da deca tu najviše vremena provode u igri, učenju, spavanju te će verovatno sami želeti da učestvuju u odabiru palete boja na zidovima, podu i nameštaju. Iako je i danas vrlo popularna podela na roze boje sobe za devojčice i plave za dečake, starija deca će se najverovatnije odlučiti za smelije boje zidova koje će biti u skladu sa njihovim karakterom. Tu možete dati detetu slobodu da se igra sa paletom boja ali slobodno korigujte dečije želje i nađite kompromisno rešenje jer je vrlo moguće da će već sledeće godine dete imati drugačije ideje i prohteve. Osim boje zidova sobu ukrasite i učinite živopisnom unošenjem raznobojne posteljine, jastuka, prekrivača. Vaša spavaća soba bi trebala da nosi svetle i nežne tonove koji umiruju budući da tu najmanje vremena provodite i to uglavnom samo za spavanje. Izbegavajte jarke boje zidova jer mogu uticati na san.



Your email address will not be published. Required fields are marked *